Superheroji modernog doba
Na vrhu brežuljka u blizini Rijeke, između Trsata i Kastva, s pogledom na plavi Kvarnerski zaljev kojeg grle Učka na zapadu, riječko kopno na sjeveru i dva najveća otoka Jadrana,Krk i Cres, smjestio se E-glas, firma koja je znanje i tehnologiju stavila u službu pomaganja djeci i osobama s invaliditetom.
Svi koji ovdje žive i rade priznaju da poseban zrak s malo soli i dobra energija sunčanog i vjetrovitog dana uz dosta kiše mnoge inspirira na dobre stvari… Da, u receptu su tajne, ali i u majstorima dobre kuhinje, kako kažu…
U E-glasu radi mladi, obrazovani, kreativni tim nove generacije, zovite ih Z, Y ili kako hoćete! Dolaze iz raznih krajeva Lijepe naše, vole gadgete, inovaciju, komunikaciju, dizajn, druženja uz degustacije domaćih delicija, vesele se svakom riješenom bugu, a patka i poneki super heroj su na svakom stolu…
Na čelu firme, kao kapetan, ali i kormilar broda, profesor je Tehničkog fakulteta u Rijeci i osnivač E-glasa, Miroslav Vrankić, čovjek kojega je potraga za dodatnim smislom tehnologije odvela u društveno odgovorno poduzetništvo.
Nedavno je E-Glas postao ponosni član novoosnovanog europskog strukovnog udruženja asistivne tehnologije –“The European Industry Association for Digital Assistive Technology”, prvi i za sada jedini iz Hrvatske.
Papiga i gusar u Kokolingo svijetu
U E-glasu nastala je i web aplikacija Kokolingo u kojoj su papigica Koko i njen gusar Srećko, pravi superheroji, osmišljeni kako bi pomogli djeci s artikulacijskim poremećajima. Zapravo, Kokolingo je nastao u vrijeme globalne korona krize, lockdowna, svih nemogućnosti u kojima je interakcija bila svedena na online komunikaciju.
No barem kao takva omogućila je interakciju među ljudima i upravo u nedostatku logopeda, a sve većeg broja djece koja imaju artikulacijske poremećaje, rodila se ideja o Kokolingu i u tri mjeseca testnog perioda pokrenula niz dobrih, pozitivnih reakcija logopeda, roditelja, ali i ostalih stručnih djelatnika u rehabilitacijskim i odgojnim ustanovama i nadasve djece koja su s veseljem prihvatila Kokolingo!
I dok u stranim zemljama, npr. SAD-u i Australiji, ovakav oblik rada već odavno naveliko živi, kod nas je Kokolingo novost koju tek čeka afirmacija i sveobuhvatno korištenje.
Kokolingo omogućava logopedima lakšu i bržu pripremu za rad, brži napredak djece, veću motivaciju, a u konačnici je jeftiniji i dostupniji većem broju korisnika.
Na nedavno održanim Europskim danima logopedije na Sveučilištu u Rijeci prof. dr. Miroslav Vrankić iznio je iskustva rada u području gdje se spajaju napredna tehnologija i pomaganje ljudima, navodeći kako 20 do 50 posto djece predškolske dobi ima neki oblik artikulacijskih poremećaja, kazavši da je Kokolingo prva hrvatska digitalna vježbenica za djecu s takvim poremećajima koja može biti pomoć i logopedima i roditeljima, a u čiji je razvoj bio uključen tim logopeda iz cijele Hrvatske.
E- glas specijaliziran za izradu web aplikacija
Osim aplikacije Kokolingo, koju uskoro očekuje dodatna prilagodba za mobilne uređaje, ali i širenja na strana tržišta, E-glas nudi različita pomagala koja olakšavaju komunikaciju, a namijenjena su korisnicima s različitim potrebama i mogućnostima.
Asistivna tehnologija E-glasa pokriva područja iz spektra autizma, cerebralne paralize, govorno-jezičnih teškoća, intelektualnih teškoća, oštećenja vida, mišićne distrofije, multiple skleroze, poremećaja pažnje, ali i pomoć u olakšavanju tegoba kod starijih osoba.
Stručni tim iz E-glasa specijaliziran je za razvoj web aplikacija i često surađuje s najboljima u svijetu. Svoju stručnost i samozatajnost najradije realiziraju u projektima koji korisnicima olakšavaju život i rad.
Imate li ideju ili potrebu za razvojem web aplikacije, u E-glasu ćete pronaći stručnog, odgovornog i kreativnog suradnika.
Da se vratimo na početak priče o superjunacima novog doba i na znanje svim digitalnim nomadima -ima nešto magično na Kvarnerskom zaljevu… 🙂
Tu je E-glas s kojim možete krenuti u nove tehnološke izazove!
JILC
foto: arhiva E-glas