Privučeni velikim interesom javnosti, ali i trendom za uživanjem u vinima , poznavanjem vina, čarima vinskih druženja, koja su zadnje vrijeme sve popularnija i u Hrvatskoj, odlučili smo porazgovarati s jednom od pokretačica vinske kulture u Hrvatskoj, Jelenom Šimić Valentić, ženom koja svojim znanjem, šarmom i prije svega ljubavlju prema poslu i ljudima s kojima surađuje, te zahvalnošću i respektom, osvaja, kako poslovni svijet, tako i svoje goste i polaznike Vinske škole.
Tko je Jelena, žena u svijetu vina i degustacija? Kako ste krenuli, što vas je privuklo u svijet vina? Kakav ste san sanjali?
Jelena je sommelierka i konzultantica, osnivačica Pupitresa, prvog boutiquea vinske kulture u Hrvatskoj osnovanog 2014. godine i vlasnica Pupitres wine bara u Frankopanskoj 1 u centru Zagreba, otvorenog 2017. godine. Odgovorna je za razvoj i koordiniranje poslovnih usluga, razvoj programa savjetovanja i stručnih treninga, te vođenje programa obrazovanja za građanstvo i stručni kadar u ugostiteljskom sektoru. Sommelierka je s diplomom Hrvatskog sommelier kluba treće razine po programu Association de la Sommeliere Internationale.
U svijet vina privukli su me prvenstveno ljudi. Ljudi koji uživaju u hrani i piću. S prijateljima, obitelji ili sami. S ljudima koje vole. Sanjala sam Pupitres ovakav kakav je danas, pun veselih i sretnih gostiju. Zadovoljnih gostiju. Pune vinske klupe divnih polaznika.U prvim danima osnutka Pupitresa sanjala sam kako bi bilo lijepo da održim 100 Vinskih škola Jelene Šimić Valentić kroz slijedećih pet godina. Jer, tada prije 4 godine brojka sto mi se činila kao nebo velika. A danas, nakon 4 godine odradila sam 504 vinske radionice.
Napisala sam knjigu Prvi susret s vinom – inspiriranu polaznicama Vinske škole kojih je bilo više od 30 000. Knjiga još nije objavljena. Ali, bit će uskoro. Puno moje pozornosti i rada sada uzima wine bar i u ovom trenutku važno je posvetiti se maksimalno njemu i našim gostima.
Koliko ste ulagali u vlastitu edukaciju, treba li imati smisla za taj posao, ima li nešto u nadarenosti i talentu i koliko, a koliko u vježbi ?
S edukacijom o vinu sam krenula 2006.godine i od tada ona nije prestala. Želja mi je u 2019. još završiti do kraja i WSET –a stručni obrazovni program Wine and Spirits Education Trust, te pohoditi tečajeve od Court Master Sommelier. Jako je teško uz obitelj i posao koji se uhodava i koji je na samom početku (wine bar) pronaći za sve vremena i uskladiti sve, ali borim se.
Ne prođe gotovo niti jedan dan da ne čitam stručnu literaturu i istražujem. Na mjesečnoj razini održavam desetke vinskih radionica iz različitih područja svijeta vina i za svaku radionicu se posebno pripremam. Surađujem s profesorom Edijem Maletićem s Agronomskog fakulteta i posebno volim njegove radionice kada nam dođe kao gost predavač. Uvijek se može naučiti nešto novo. Ako samo imam jednu novu spoznaju o vinu koju prije nisam znala, zahvalna sam.
Vježba je sve. Pravi sommelier mora svakodnevno izoštravati svoje nepce i učiti. Kušati desetke vina i istraživati. Putovati i družiti se s vinarima ili svojim kolegama. Biti otvoren i srdačan. Ponizan u svom znanju. Raditi kao sommelier morate imati stav, biti ljubazni, urednog i lijepog izgleda, gotovo besprijekornog, kao da ste upravo izašli iz hotela Ritz iz Pariza, nasmijani, vedrog duha, čitati stručne vinske časopise svakodnevno kako bi pratili tržište vina, biti dobronamjerni prema gostu. Nikada gosta ili ljubitelja vina dovesti u neugodnu situaciju jer nešto ne zna o vinu… Mogla bih u ovom redoslijedu nabrajati cijeli dan.
Ono na čemu sam iskreno zahvalna je kroz moje 12 godišnje iskustvo koje sam stjecala kroz radni vijek sommelierke, radeći u vrhunskim restoranima s vrlo cijenjenim vlasnicima restorana koji su uvijek vjerovali i ulagali u mene. Bilo kroz edukacije, putovanja, kušanja posebnih ne svakidašnjih vina ili samo kroz vjerovanje u moj rad i pristup prema poslu kojeg obavljam. Na početku svoje radne karijere sommelierke mislila sam da je normalno da jedan sommelier svaki dan prodaje, kuša i analizira neka kultna vina svijeta. Kasnije sam naravno spoznala da sve ovisi gdje i s kim radite.
Velika prednost oštrine mog nosa koji zna dobro detektirati arome u vinu jest i činjenica da sam kroz svoje djetinjsvo mjenjala razne lokacije življenja. Od suživota na moru uz mirise šipka, mandarine, mora, borovih iglica, do života na selu uz miris štale, ljubičice, rajčice, paprike, šumskih gljiva koje sam brala i slično. Tisuće i tisuće mirisa…
A to su sve i mirisi koje možemo pronaći u vinu.
Organizirate škole, edukacije , kako i na koji način?
Vinska škola Jelene Šimić Valentić je neformalni obrazovni program namijenjen svim ljubiteljima vina koji vole vino i koji žele više naučiti o njemu. Sadrži tri modula -osnovni, srednji i napredni, koji čine jednu cijelinu Vinske škole.
Osim Vinske škole organiziram i vinske tematske radionice vina s naslovima iz svijeta vina, te radionice sa žestokim alkoholnim pićima gdje angažiram kolege stručnjake. Radionice traju do cca 90 minuta i održavaju se u Frankopanskoj 1 u Pupitresu boutique vinske kulture.
Također, radim i stručne visnke obuke za konobare zaposlene u restoranima, hotelima i wine barovima. Do sada sam odradila oko 30 stručnih vinskih treninga u renomiranim barovima, restoranima i hotelima diljem Hrvatske. Gostovala sam s Vinskom školom u Splitu, Rijeci, Opatiji, Osijeku, Karlovcu, Šibenik, Žepču u BiH i još puno, puno drugih mjesta. Sada već radim sa jako puno vjernih i renomiranih klijenata iz različitih područja koji su prepoznali kvalitetu, te koji su jako zadovoljni i koji me već godinama angažiraju za usluge cateringa, sljubljivanja hrane i vina, odabira vina i ostalih pića, konobara, ili lokacije za njihov event, pomno biranih poklona za njihove klijente i slično. U tome uživam. Kad vidim da su oni opušteni i da uživaju u svemu pomno izabranom…
Imate li ponude za team buildinge ili druženja za poslovne partnere? Neki turistički paketi u ponudi?
Na svakodnevnoj bazi Pupitres posjećuju gosti diljem svijeta od Australije, Amerike, Europe, Kine, Japana…nedavno nam je upravo na degustaciji bio gospodin s Tajlanda koji sudjeluju na „wine tastingsima“ gdje kušaju vina Hrvatske uz sir, pršut, maslinovo i bučino ulje, te pohađaju stručno vođenu degustaciju. Upoznajemo ih sa regijama Lijepe naše, proizvođačima, autohtonim sortama grožđa i slično. Wine tasting vodim ja osobno ili moji kolege koje sam obučila u Pupitresu.
Koliko su važna putovanja u vašem poslu i kako „otkrivate“ nova i „neistražena“ vina?
Putovanja su nužna za svakog sommeliera. Ono sve što naučite, tek kad hodate vinskim putevima svijeta naučite i spoznate što je to vino. Volim jako putovati i otkrivati svijet vina. Do sada sam posjećivala samo vinograde Europe, ali kad Pupitres „postavim potpuno na noge“ plan mi je cijeli svijet 😉
Moj posao je svakodnevno kušanje vina. I gotovo da ne prođe dan, da ne otkrijem neko novo vino koje mi se svidi. U Pupitres stalno dolaze novi uzorci koje volim kušati sa svojim kolegama i komentirati te ukoliko nam se neko vino posebno dopadne stavimo ga u našu vinsku kartu koja broji više od 200 vinskih etiketa iz cijeloga svijeta.
Što nam pripremate u prosincu 2018. ili iduće godine?
Plan za prosinac 2018. Možete pogledati na našoj web stranici ili samo doći u Frankopansku 1 u Pupitres na jedno posebno vinsko putovanje i više informacija saznati na www.pupitres.hr.
foto: Pupitres