Igor Popović, rođen 1977. godine u Rijeci, Hrvatska, gdje i sada
živi. Oženjen, otac sedmogodišnje Nike.Fotografijom se bavi gotovo 15 godina, dobitnik je više nagrada i
priznanja na nacionalnoj i međunarodnoj razini na području umjetničke
fotografije, član FIAPa, Međunarodnog udruženja umjetničkih fotografa,
s titulom Artist, te u dva navrata i član nacionalne selekcije čije
fotografije predstavljaju Hrvatsku na svjetskim natjecanjima.Dobitnik priznanja i nagrade PGŽa za unaprjeđenje kulturnog
stvaralaštva na području fotografije u 2016. godini.
Posljednje 3 godine specijalizirao se za fotografiranje
nekretnina.Kontakti: igor.popovic.ri@gmail.com
Odakle zanimanje prema fotografiji ?
Želio sam raditi dovoljno dobre dokumentarne fotografije da imam uspomene s putovanja. Onda uz pomoć malo sreće, napravio sam jednu odličnu fotku, dobio nagradu i pomislio da to nije tako loše.
Koji su ti motivi najdraži?
Kad slikam za svoj gušt tražim u okolini minimalizme i motive gdje dominiraju linije. Privlače me urbani motivi velegrada… metro, promet, moderna arhitektura, ulična fotografija.
Što je najteže u fotografiranju? Koja fotografija je najzahtjevnija?
Velika je razlika među raznim vrsta fotografije, izazovi i potrebe kod fotografiranja vjenčanja, različiti su nego kod nekretnina, hrane ili modne fotografije. Kad se nešto radi profesionalno na vrhunskoj razini najbolje se opredijeliti za jednu ili dvije vrste. Što je nekome teže ili lakše individualno je, ali generalno zahtjevnija su ona fotografiranja u kojima se radi s ljudima, bilo kao modelima, asistentima ili nekom drugom obliku.
Kako se pripremaš za foto natječaje , koji je uopće princip natječaja?
Natječaji su raznog tipa, a najčešće se šalju već gotove fotografije na neku temu. Postoje i iznimke. Upravo dok ovo pišem sudjelujem u natječaju Photolympic, gdje je potrebno predati 24 fotografije, u 24 teme (koje budu poznate tek kad natječaj započne) u 48 sati. Pripreme oko samog fotografiranja u stvari nema, eventualno dogovorit nekog modela – prijatelja da bude spreman za poziranje ako bude potrebno.
Koliko slika „ okineš“ da bi izabrao jednu? Koliko je teško odabrati najbolju?
Što ih se više okine, teže je izabrati jednu :). Ovisi najviše o tome što se fotografira.
Imaš li nekih omiljenih neobjavljenih slika koje čuvaš (čula sam da neki fotografi namjerno neke najbolje fotografije ne objavlju već čuvaju za natječaje) ?
Da i ne. Ne čuvam ih namjerno. Kad odem na neka putovanja slikam više, fotografije samo prebacim, a obrada i odabir što je bolje čekaju neka sretnija vremena u kojima imam više vremena za to.
Koje su po tebi prednosti i mane moderne tehnologije za današnju fotografiju?
I prednost i mana je u tome što su svima dostupne. Kupio sam fotoaparate = postao sam fotograf. Imam fotoaparat (ili mobitel) = mogu postati fotograf. Za razliku od nekih kolega koji misle da moderne tehnologije uništavaju fotografiju, mislim da su u konačnici dobre i da je samo usmjeravaju u malo drukčijem smjeru.
Osvojene nagrade?
Nema smisla da ih sve nabrajam. Izdvojio bi ipak medalje osvojene na natjecanjima pod pokroviteljstvom FIAPa (svjetske federacije umjetničke fotografije), nagradu za unaprijeđenje kulturnog stvaralaštva PGŽa, te sudjelovanje u nacionalnoj selekciji, gdje su između ostalih i moje fotografije predstavljale Hrvatsku.
Skorašnji planovi?
Nakon ovog pitanja shvatio sam da mi trebaju planovi 🙂 U ovoj godini dobio sam fotografsku titulu Artist (koju daje prije spomenuti FIAP). Dugoročno mi je plan viši nivo – Excellence.
https://www.facebook.com/IgorPopovicPhotography/
https://www.instagram.com/i.popovic/